Články

Jak vydat knihu jako neznámý autor

Na tomto místě bych se chtěl obrátit na nové začínající spisovatele. Při vydání svých dvou knih jsem nabyl zkušenosti, které by mohly pomoci novým začínajícím autorům, a proto jsem se rozhodl vás s nimi v několika bodech seznámit.

Tím, že jste napsali knihu, to totiž nekončí, ale naopak teprve začíná.

1. Nechte si zkontrolovat češtinu

Jistě nechcete vydat knihu s pravopisnými chybami. Pokud tedy nejste sami zdatný češtinář, je dobré najít někoho, kdo vám knihu přečte a případné hrubky opraví. Poohlédněte se mezi svými přáteli, zda mezi nimi není někdo schopný v tomto směru. Já sám jsem oslovil učitelku češtiny na místním gymnáziu.

2. Najděte si stylistu, který se podívá na knihu s nadhledem

Vy jako autor snadno spoustu věcí přehlédnete nebo vás nenapadnou, a tak může být cizí pohled velmi užitečný. Já například píši často zbytečně dlouhé věty a mám tendenci opakovat některá slova. Dobrý stylista by vám měl také poradit, kde něco přidat, přepsat nebo odstranit. V případě stylisty doporučuji ze své vlastní zkušenosti pokusit se najít profesionála, který se stylistice skutečně věnuje, a to ideálně v žánru, ve kterém píšete. U své první knihy jsem měl bohužel smůlu a po nějaké době jsem zjistil, že stylistka, se kterou jsem navázal spolupráci, nebyla dobrá volba. Tato chyba mě stála spoustu času, energie a málem i peněz.

3. Požádejte přátele o názor

Ještě než svou knihu vypustíte do světa, není od věci, aby vám ji zhodnotil někdo, komu věříte. Já jsem dal svou první knihu přečíst hned několika přátelům a jejich připomínky se pokusil následně zapracovat. Nebojte se kritiky. I když je to pro většinu z nás obvykle velmi nepříjemné a případná kritika se vám pravděpodobně nebude líbit, časem zjistíte, že vás v mnoha ohledech posune dál.

4. Pokuste se najít vydavatele

Mít knihu vydanou pod některým z vydavatelství má spoustu nesporných výhod. Vydavatelé mají zkušenosti s finální tvorbou knih, technické zázemí pro sazbu i tisk a v neposlední řadě distribuční kanály, kterými vaše dílo dostanou do knihkupectví, kde je snáze naleznou potenciální čtenáři. Jak jsem totiž zjistil, pokud si knihu vydáte sami za sebe, žádné větší knihkupectví si ji nevezme.

Bohužel najít vydavatele je asi ta nejtěžší část celého procesu. Neznámý začínající autor totiž nikoho příliš nezajímá. Sám jsem při tvorbě první knihy vyvinul nemalé úsilí, aby si ji někdo alespoň přečetl a řekl mi svůj názor. Nikdo takový se ale nenašel. Obávám se, že i kdyby jste napsali výjimečně skvělou knihu, nikdo se to s velkou pravděpodobností nedoví, protože vydavatelé si ji ani neotevřou. O tom ostatně svědčí i příběh vydání Harryho Pottera J. K. Rowlingové. Věřím, že vydavatelé, kteří ji odmítli, si dodnes rvou vlasy, pokud jim tedy ještě nějaké zbyly.

Kromě tradičních vydavatelství dnes na internetu najdete i mnoho firem, které nabízí pomoc s vydáním knihy právě začínajícím autorům. Počítejte však s tím, že to nebude zadarmo. Osobně v tyto firmy nemám velkou důvěru a touto cestou jsem jít nechtěl.

5. V případě vydávání tištěné knihy musíte najít tiskárnu, která vám knihu vytiskne

Jak jsem již naznačil výše, najít vydavatele, který za vás vyřídí vše potřebné, je vskutku oříšek. Proto jsem se po marném dvouletém snažení rozhodl, že si svou knihu vydám sám. Začal jsem tedy hledat tiskárnu, který by mi knihy vytiskla. I to se ale k mému překvapení ukázalo jako nelehký úkol. Nepodařilo se mi najít žádnou tiskárnu, která by byla ochotná vytisknout mou knihu v kvalitě, kterou jsem požadoval. Hlavním kamenem úrazu byl můj požadavek na pevnou vazbu.

Nakonec jsem měl ale štěstí. Oslovil jsem místního malého vydavatele, který se běžně vydáváním fantasy literatury nezabývá, byl však ochoten mou knihu vydat, pokud uhradím veškeré náklady s tím spojené. Zajistil mi tisk v požadované kvalitě, knihu pro tisk připravil, a hlavně dostal moje dílo na pulty prodejen v celém Česku. Pro vaši představu mě vydání knihy vyšlo řádově na desítky tisíc. Vzhledem k tomu, že se téměř celý náklad první knihy vyprodal, se mi však tato investice plně vrátila.

Závěrem chci říct, že ani v nejmenším nelituje své investice času, energie a peněz. Všechno to úsilí stojí za ten pocit vidět svou vlastní knihu v knihkupectví. Nemluvě o tom, když vám někdo řekne, že se mu kniha líbila a těší se, až napíšete další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *